Indiáni a ptáci

Protože Indiáni ptáky uctívali a potřebovali ke svému životu, přiletěli ptáci, konkrétně dravci a sovy k nám do školky.

den dětí

Dozvěděli jsme se spoustu věcí. Dravci loví přes den, zatímco sovy loví v noci. Sovy dokážou otočit celou hlavou, protože neumí otáčet očima jako třeba lidé. Sovy mají chlupaté peří, aby nešustily ze dvou důvodů: vyplašily by kořist a přes šustění by kořist sovy neslyšely. Sovy se mezi sebou nemají rády, proto byly ve školce každá na provázku (ne kvůli tomu, že by mohly ulétnout).

den dětí

den dětí den dětí den dětí

Mohli jsme si tedy prohlédnout následující krasavce:

1. Puštík (nejrozšířenější sova v ČR, hnízdí v dutinách, neumí stavět hnízda, v noci vidí až na 80 m)
  2. Sova pálená (má puntíky, aby vypadala jako kamínky ve skále, nyní hnízdí v zemědělských objektech)
  3. Kulíšek nejmenší (nejmenší sova na planetě, loví přes den, váží 60 g, schovává se v ostružiní, maliní, v lesních školkách)
  4. Výr velký (loví myši, zajíce, má rád i ježky, je největší sova planety)
  5. Káně (vidí kořist z výšky 400 m, má různé zbarvení)
  6. Krahujec (je menší než jestřáb, chytá hlavně zpěvné ptáky)
  7. Poštolka (má ráda myši, ještěrky, hlodavce, plazy, umí stát na místě, dříve se jí říkalo postojka – z toho vznikl název poštolka)
  8. Orel kamčatský (má žlutý zobák, světle hnědé zbarvení)

Indiáni ptáky uctívali, uměli totiž něco, co lidé neuměli – létat. Proto je nelovili běžně šípy nebo oštěpy jako zvířata na zemi, ale vytvořili speciální jámy, které přikryly větvemi a listím a odtud na ptáky číhali. Podle druhu ptáka se na Indiány přenášela charakteristická vlastnost. Z peří si potom vyráběli různé ozdoby do vlasů, na čelenky nebo si na pera značili odvahu a sílu indiánských válečníků.