Vánoční Zubrnice (22. 11. 2018)

Ve čtvrtek 22. listopadu jely starší děti na tradiční výlet do Zubrnic.

V krásné chaloupce na ně čekaly tři úkoly. Nejdříve vytvářely vánoční přáníčka – stromeček.

Poté si vyráběly tradiční polaz – slunce z bochánku, párátek, křížal, hrášku a hvězdiček.

Jako poslední úkol je čekalo pečení „miminka Ježíška“, nejdříve musely uválet těsto, ze kterého kouzelnými tahy upletly miminko. Doprostřed zapíchly rozinku jako hlavičku, potřely vajíčkem a daly péct do opravdové pece.

S paní průvodkyní ještě každá skupinka upekla vánočku, do které schovaly hrášek. Ten, kdo hrášek v kousku vánočky najde, bude mít celý rok štěstí.

Při chvilce čekání na upečené výtvory děti vyslechly krásné a zajímavé povídání o zvycích v předvánočním období, o sv. Ondřeji, o sv. Kateřině, o sv. Barboře, která obcházela děti a chtěla slyšet motlibičku (pokud děti znaly, dostaly jablko, pokud ne, dostaly metličkou), o sv. Mikuláši, čertovi a andělovi a jak probíhaly Vánoce na vsi před mnoha a mnoha lety. Slyšely o tom, že dříve lidé nečekali na to, až dostanou nějaký dárek, ale naopak chodili a obdarovávali ostatní za to, jak jim pomáhali. A nemuseli to být jen lidé. Vděk projevovali například studnám, polím nebo stromům na zahradě.

Poté se děti mohly dozvědět svou budoucnost. Naši předkové o Vánocích věštili budoucnost pomocí keramických hrnečků, otočených dnem vzhůru. Pod hrnky byl schovaný hřebínek, hlína, chléb nebo třeba prstýnek. Po důkladném zamíchání si ten, kdo chtěl vědět svou budoucnost, vybral hrneček a dozvěděl se, co ho čeká. Prstýnek znamenal přátelství nebo svatbu, hlína hodně práce, chléb dostatek jídla a hřeben znamenal nemoc.

Na závěr naší návštěvy v Zubrnicích každý ochutnal právě dopečenou vánočku s tradiční staročeskou marmeládou - "muzikou", která voněla po jablíčkách, oříškách, hřebíčku a skořici.