slunicka

Školní rok:  2019/2020

Třídní učitelky: Bc. Jitka Sedláková

Bc. Adéla Pišlová

Zapsáno:  V tomto školním roce je zapsáno 19 dětí. Z toho 11 holčiček a 8 chlapců. Dvě děti jsou mladší tří let (stav k září 2019).

Věkové složení: 2-6 let

Předškoláci: 7 dětí

Sledované oblasti:

• Zdravotní: pylové alergie, potravinové alergie, zrakové vady.
  • Pohybové: cíleně rozvíjíme hrubou i jemnou motoriku, žádné z dětí nemá zásadní obtíže ani omezení.
  • Řečové: část dětí ve třídě má problémy se správnou výslovností všech hlásek, často proto zařazujeme gymnastiku mluvidel, artikulační a dechová cvičení. Procvičujeme hlásky, souvislý řečový projev, fonematický sluch, cit pro sluchové rozlišování slabik a hlásek (po vyšetření klinickým logopedem mohou učitelky ve třídě s těmito dětmi výslovnost pravidelně procvičovat). Tyto chvilky zařazujeme dopoledne, přesný čas není stanoven.

Příprava předškolních dětí:

- denně samostatná činnost cílená na rozlišování a pojmenování barev, rozlišení figury a pozadí, zrakovou analýzu a syntézu, uvědomování si posloupnosti, pravolevou a prostorovou orientaci,

- grafomotorická cvičení, procvičování jemné motoriky, zaměření na správný úchop kreslícího náčiní, zaměření na správný sed,  rozvoj předčtenářské a předmatematické gramotnosti,

- rozvíjení poznání v mnoha oblastech, rozvoj logického myšlení, časoprostorová orientace, rozvoj polytechnických dovedností,

- využívání vhodných počítačových programů.

Zajímavé aktivity: tvořivé dílničky v odpoledních hodinách na různá témata – Podzim, Vánoce, Jaro, Den matek apod. (přispívají ke vzájemnému poznávání a spolupráci mezi učitelkami, dětmi a rodiči). Dle schopností dětí plánujeme další akce, výlety, představení v divadle, exkurze heliportu, hasičské stanice a návštěvy zajímavých míst v našem okolí. Během roku nás několikrát navštíví přímo v mateřské škole divadélko. Od října je možnost navštěvovat zájmové kroužky (Povídálek, keramika v DDM, flétnička, Zvídálek).

Ve třídě preferujeme přátelskou a klidnou atmosféru, respektujeme individuální potřeby a zvláštnosti jednotlivců. Podporujeme kamarádské vztahy, vzájemnou empatii a kooperativní činnosti dětí. Děti mají dostatek prostoru a volnosti, které jsou důležité pro pozdější překonávání překážek a pro správnou reakci na nenadálé situace.

Zajímá nás příroda, ekologie a vše, co s ní souvisí. Tento školní rok se opět zaměříme na různé pokusy a experimenty související s aktuálním tématem, ať už ve třídě nebo venku.

V letošním školním roce 2019 / 2020 je naším mottem:

„Hrajeme si s kamarády a vždy s úsměvem!!!“

Na obloze sluníčko, vše chce poznat maličko.

My jsme třída sluníček,

Plná chlapečků a holčiček.

Jedna, dvě, tři, čtyři, pět,

pojďme objevovat svět.

Barvy, tvary, zpěv a hraní,

procházka, oběd a pak spaní.

Učíme se každý den,

s kamarády a vždy s úsměvem!