Muzeum pohádek v Duchově

Ve čtvrtek 12. května vyrazily děti z celé školky autobusem do muzea pohádek v Duchcově.

Muzeum pohádek v Duchově

Cesta utekla jako voda v potoce a už byly děti na místě. Dětí se ujaly pohádkové bytosti a hned šly na prohlídku muzea.

Muzeum pohádek v DuchověMuzeum pohádek v Duchově Muzeum pohádek v Duchově

Muzeum pohádek v Duchově Muzeum pohádek v Duchově Muzeum pohádek v Duchově

Nejdříve šly děti na palouček tří veverek, zde si mohly prohlédnout dobové kočárky, mapu Duchova, fotografie kdysi a nyní, počítaly rybníky v okolí obce (je jich přesně 18), prohlížely si po domácku vyrobené kabelky apod. Dozvěděly se, že v Duchcově  byla továrna dětských vozidel (TDV). Dále si šly prohlédnout místnost v mlynářském stylu. Zde si osahávaly a hádaly, co je schované v pytlíčku. Mohly si prohlédnout mlýnské kolo, starou váhu, pytle od mouky. Děti našly na studni zakletou žábu a vodnické miminko.

Dále pokračovaly po schodech nahoru do patra, kde pozdravily čertici Bertu, dále do místnosti, kde našly historický nočník, starou černobílou televizi a spoustu perliček a mušliček. Nade dveřmi visel obraz s vodníky Josefínou I. a Hubertem I.

Muzeum pohádek v Duchově

V další kouzelné místnosti je pruhovaná víla vyzkoušela z různých pohádek, děti všechny uhodly podle obrázků na stěně. Děti si prohlédly rodokmen zdejších vodníků a nakoukly do truhly s panenkami a nábytkem.

Další zastávkou byla čertovská škola, kde usedly do lavic pod pavučinami a strašidýlky. Zde jim víla ukázala dobová pera, svázané knihy na učení, dala jim hádanky a naučila je zaklínadlo, aby uměly dýchat pod vodou – to bylo důležité proto, že další místnost byla celá pod vodní hladinou.

Muzeum pohádek v Duchově

Do této místnosti se vcházelo tajemnými dveřmi staré almary. Děti našly pohádkové vodníky, kteří nakonec měli svatbu, jako v každé pohádce. Pak ještě děti zjistily, že vodníci mohou lézt například záchodem a vylézt umyvadlem a šlo se na krásnou zahrádku na svačinku a kouzelnou limonádu.

V muzeu bylo tolik krásných věcí, pohádkových i historických že nebylo možné si všechno důkladně prohlédnout. Proto tedy, kdo nebude vědět třeba o víkendu nebo o prázdninách, co s volným časem, může sem zavítat a vše si v klidu prohlédnout s maminkou nebo tatínkem.

Cesta zpátky utekla také rychle a ve školce na děti už čekala paní kuchařka s rizotem.