Vánoční Zubrnice (28. 11. 2019)

Ve čtvrtek 28. listopadu zavítaly starší děti do Zubrnic. Jelo se autobusem, ve kterém se od paní průvodkyně děti dozvěděly informace o Vánocích, zvycích, adventu a o tom, jak se vánoční svátky slavily kdysi.

Po příjezdu do Zubrnic se děti rozdělily do tří skupinek a každá šla něco tvořit.

První skupinka vyráběla vánoční ozdobičku z papíru, skořápky vlašského oříšku a stužky.

Druhá skupinka si tvořila jablečné bodlinky na vánoční jablíčko. Za úkol ještě dostala těsně před Vánoci, namočit hrášek a napíchnout ho ke křížalám. Celou bodlinku potom zapíchnout do jablíčka.

Třetí skupinka pekla perníčky, které zdobila mandličkou a hřebíčkem. Všichni se ve tvoření vystřídali.

Poté přišlo ještě na řadu povídání o vánočních zvycích, jak to chodilo na sv. Martina, na sv. Kateřinu, na sv. Ondřeje, na sv. Barboru, na Mikuláše, na Ambrože, na sv. Lucii, na Štědrý den, (koho přišla zkontrolovat Perchta), na sv. Štěpána i na Tři krále.

Po vyčerpávajícím dopoledni ve skanzenu všichni naskákali zpět do autobusu a těšili se do školky na rajskou omáčku s kolínky.