2. Zvídálek

Na konci března se děti sešly ve třídě Sluníček, aby si vyzkoušely pár jarních pokusů.

Paní učitelka jich připravila hned několik. Nejdříve děti kreslily vatovou tyčinkou a mlékem, bylo to zvláštní, na papíře nebylo totiž nic vidět.

zvídálek zvídálek zvídálek

Poté děti přemýšlely, jak pomocí balónku zvednou papírovou kytičku ze země tak, aby nám vyrostla. Přišly na to, že se musí balónek nafouknout a pak už to byla jedna velká legrace. Balónek si dal každý na hlavu a třel tak dlouho, dokud dětem ty vlasy nestály jako Rákosníčkovi. Poté už to byla hračka. Po přiblížení balónku ke květince vyskočila jako o závod.

zvídálek zvídálek zvídálek

Dalším pokusem byla jarní hopsavá fazolka. Kvůli úspoře času už byla fazolka vyrobená, avšak aby děti o výrobu nepřišly, obdržely domu pytlíček s potřebnými pomůckami a návodem. Děti zkoušely fazolku posílat po nakloněné rovině a poté v tácku, aby viděly, jak umí tančit a hopsat.

Děti se pak opět přesunuly ke stolečkům a vzaly zpět do rukou balónky. Na jaře je třeba stejně jako na Vánoce pořádný úklid. Popelka dostala za úkol roztřídit a uklidit sůl a pepř, neměla ovšem koště, jen ten nafouklý balónek. Děti si třely zase balónkem o vlasy a po přiblížení se k tácku se solí a pepřem si představte, že pepř doslova z tácku vyskočil a přilepil se na balónek! Nejen koště a lopatka se tedy hodí k jarnímu úklidu.

zvídálek zvídálek

Ke konci Zvídálka si děti vzpomněly ještě na tajemný vzkaz, který psaly mlékem. Proto jsme ho – s největší opatrností – zkusily rozluštit. Byla za potřebí svíčka a zapalovač, poté stačí už jen papír trochu zahřívat nad plamínkem a za chvíli se vzkaz objevil. Kromě mléka se dá psát například vymačkanou šťávou z citrónu – kdyby chtěl někdo vyzkoušet doma.

Zvídálek utekl jako voda a na další pokusy se můžete těšit v květnu